» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום שני 19 באוקטובר 2020
מצלמות דיגיטליות
דף ראשי  יישומים חיצוניים  מצלמות דיגיטליות גרסה להדפסה

                                                           

מצלמות דיגיטליות ותמונות

 

אחת הסיבות החשובות שמצלמות דיגיטליות תופסות תאוצה גדולה לאחרונה היא ההתאמה שלהם עם סביבת עבודה ממוחשבת ורשת האינטרנט. עם מומחיות טכנית קטנה מאוד יכול כל משתמש לצלם תמונה, לראות אותה, למחוק אותה (אם היא לא מוצאת חן בעיניו), ובתוך שניות להעלות את התמונות על גבי המחשב. אח"כ ניתן גם להעביר את התמונה דרך דוא"ל או להעלות אותה על גבי הרשת. הסיבה העיקרית שהתהליך כל כך מהיר היא שבמקום לצלם תמונה, לסיים סרט צילום שלם, לקחת את התמונה לפיתוח והדפסה ואז  לסרוק את התמונה לתוך קובץ על מנת ליצור תמונה דיגיטלית, הצילום מראש נוצר כתמונה דיגיטלית ויש רק צורך להעביר אותו מהמצלמה למחשב. בחלק זה נביט בכמה מהתכונות החשובות שנרצה לשים אליהם לב לפני רכישת מצלמה דיגיטלית. נדון גם בדרך שבה מעבירים תמונה מהמצלמה למחשב.

 

זכור! אלה הם קווים מנחים כלליים. מצלמות דיגיטליות נמדדות גם בטווח גדול מאוד של מחיר ואבזור.

 

סוגים של מצלמות דיגיטליות

 

תמונות דיגיטליות נוצרות מאוסף של אלפי נקודות קטנות הידועות בשם פיקסלים. ככל שניתן ליצור תמונה ממספר גדול יותר של פיקסלים בגובה וברוחב התמונה כך איכותה יהיה טוב יותר. לעיתים ניתן מידע עבור מספר פיקסלים לגובה ומספר פיקסלים לרוחב, ולעיתים מספר הפיקסלים הניתן כללי והוא מכפלה של שניהם. לדוגמא, יינתן המידע  1280 * 960 = 1,228,800 או 1.3 מליון פיקסלים (מגהפיקסל). מצלמה עם 5 מגהפיקסל מסוגלת לבצע צילום באיכות טובה יותר. למידע זו קוראים "הרזולוציה של התמונה". כמובן, מצלמות דיגיטליות בעלות רזולוציה גבוהה יותר גם עולות בד"כ יותר, אבל הנטייה היום היא לייצר מצלמות עם רמת רזולוציה גבוהה במחירים סבירים.

 

למצלמות דיגיטליות זולות (פחות מ $500) לעיתים קרובות מתייחסים כ"כוון וצלם" והם בד"כ נוחות מאוד לנשיאה ושימוש יעיל ופשוט בתנאי תאורה ומיקוד (שימוש בפוקוס). מצלמה ברמה של 1.3 מגהפיקסל יעילה ליצירת תמונות עבור הרשת או העברה בדוא"ל.

 

תמונות דיגיטליות ניתן גם להדפיס בעזרת מדפסת סטנדרטית. יש אתרים רבים ברשת אליהם תוכל לשלוח את התמונות שלך ותמורת תשלום מועט יחסית תקבל בדואר את התמונות שלך מודפסות. מצלמה עם רזולוציה של 1.3 מגהפיקסל יכולה ליצור תמונות באיכות טובה בהדפסה של "4עד "6 (אינטש). ומצלמה עם 2.2 מגהפיקסל יכולה ליצור תמונה באיכות טובה בהדפסה של "5 עד "7 .

 

כיוון שלרוב מסכי המחשב כיום רזולוציה קטנה יותר מאשר למדפסות, אין צורך במצלמה יקרה כאשר השימוש הוא הצגת תמונות ברשת (גם כך לא נוכל לראות את האיכות האמיתית על גבי המסך).

 

זום אופטי ודיגיטלי

 

לחלק מהמצלמות הדיגיטאליות כמו למצלמות רגילות יש זום אופטי המאפשר תצלום תקריב על יחדי עדשת המצלמה. יש לשים לב שזהו יתרון גדול כיוון שלהבדיל ממנו הזום האופטי הקיים במצלמות הדיגיטליות בסה"כ מבצע עבודת עיבוד בתמונה שכל תוכנה פשוטה בכל מחשה ביתי מסוגלת לבצע.

כמו כל מאפיין גם כאן זום אופטי גדול ייקר באופן משמעותי את מחיר המצלמה.

 

תגיד שלום לסרט הצילום

 

                         

במקום להשתמש בסרט, מצלמות דיגיטליות מקליטות ושומרות תמונות בצורה אלקטרונית. כאשר האביזר עליו נשמרת התמונה יכול להישלף פיזית מתוך המצלמה. יש סוגים רבים של אמצעים לשמירת תמונות על גבי מצלמות והמוכרים שבהם: כרטיס זיכרון CompactFlash, כרטיס זיכרון CompactFlash-2, כרטיס זיכרון SmartMedia. כרטיסים אלו קטנים ונכנסים אל תוך המצלמה. כל מצלמה דיגיטלית באה עם סוג של זיכרון שניתן להסרה. מרבית הפורמטים השונים לא ניתנים להחלפה בין מצלמה אחת לשניה.

 

חלק מהמצלמות הדיגיטליות משתמשות בטכנולוגיה של דיסק זיכרון פנימי והם יכולות להחזיק נתונים רבים יותר. כאשר אתה שוקל קנייה של מצלמה דיגיטלית, שים לב לאמצעי עליו ניתן לאחסן את התמונות מבחינת נוחות, עלות ותועלת.

 

אנרגיה וסוללות

ללא כל קשר למצלמה בה תבחר, יש משמעות רבה לכך שתוכל להשתמש בסוללות נטענות. מרבית המצלמות הפשוטות צורכות סוללות אצבע מסוג AA. אך כיוון שמצלמה דיגיטלית צורכת אנרגיה רבה על מנת לשמור תמונה, לבצע מיקוד (פוקוס), היא עלולה לרוקן זוג סוללות במהירות רבה.

 

אחת האלטרנטיבות הם סוללות נטענות מסוג ניקל-מטל, שמיוצרות בגודל AA. הם אינן מכילות חומרים מסוכנים וישמשו את המצלמה לאורך זמן ארוך במיוחד. חלק מהמצלמות הדיגיטליות משתמשות בסוללות נטענות מסוג ליתיום וליתיום-יון. לסוללות ליתיום עוצמה גדולה פי 2 או 3 מסוללת אלקליין רגילות והתועלת שבהן אכן מצדיקה את עלותן. כמובן שלכל תועלת יש עלות ולכן מחיר סוללות הליתיום גבוה במיוחד.

 

העברת תמונות ממצלמה למחשב

 

כאשר אתה קונה מצלמה חדשה בדרך כלל היא כוללת תוכנה וכבל למחשב. המצלמה יכולה להיות מחוברת למחשב שלך עם כבל סריאלי או חיבור USB. כבל עם חיבור סריאלי יבצע העברת קבצים (במקרה זה תמונות) באופן איטי מאוד. יותר ויותר מצלמות מיוצרות כיום עם חיבור USB שמסוגל לבצע העברות קבצים מהירות מאוד.

 

אפשרות אחרת היא רכישה של "קורא כרטיסים". זהו מכשיר קטן כגודל עכבר בערך וניתן להכניס לתוכו את כרטיס הזיכרון של המצלמה. אמצעי זה מחובר למחשב באמצעות כבל USB המאפשר גם כאן העברה מהירה של קבצים. מרבית קוראי הכרטיסים מתאימים רק לסוג אחד של כרטיס. (לדוגמא, CompactFlash ו SmartMedia), אך יש קוראי כרטיסים שיקראו יותר מסוג אחד. שים לב שכאשר תרכוש אמצעי זה הוא יתאים לכרטיס שרשותך.

 

יש דרך נוספת אך לא כל כך נפוצה להעברת תמונות והיא לשים את כרטיס הזיכרון בתוך מתאם שמוכנס לתוך כונן הדיסקטים הרגיל של המחשב.

 

הערה אחרונה

 

יש אתרים רבים וטובים שמכסים את נושא המצלמות הדיגיטליות וצילום דיגיטלי בצורה מקיפה יותר. אם תבקר באתר של חברת Nikon

 

                                                           

 

או באתרD-spot   תוכל בודאי לקבל מידע נוסף אם הנושא אכן מעניין אותך.

 

 

 

 

 14-01-04 / 12:14  עודכן ,  08-09-03 / 11:11  נוצר ע"י עזרא גנוט  בתאריך 
 יישומים חיצוניים - הקודםהבא - סורקים 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 4