» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום ראשון 12 ביולי 2020
סורקים
דף ראשי  יישומים חיצוניים  סורקים גרסה להדפסה

                                                                       

סורקים    

סורק מאפשר להפוך צילומים, שקופיות ומסמכים לקובץ דיגיטלי שתוכל להוסיף לדפדפן רשת, לשלוח כקובץ מצורף לדואר האלקטרוני, ולשתף אותו במצגות.

 

ישנם סוגים שונים של סורקים, החל מדגמים מתוחכמים המשמשים למדפסות מתוחכמות וכלה בדגמים ידניים פשוטים וזולים. ישנם גם סורקים, שניבנו באופן יעודי לסריקת שקופיות. הסוג הנפוץ ביותר, מכל מקום, הוא הסורק השטוח הרגיל שכולנו מכירים.

 

סורקים שטוחים

 

לא כל הסורקים השטוחים זהים. ישנם שני פרטים עיקריים שיש לשים אליהם לב כאשר אנו מדברים על סורק מסוג זה- עומק הצבע ורזולוציה.

 

עומק צבע מסמן כמה צבעים מסוגל הסורק לקלוט ונמדד על ידי מספר הביטים על ידם מיוצג כל פיקסל. באופן בסיסי, עומק הצבע המינימלי לסורקים הוא 24 ביטים וככל שיש יותר ביטים האיכות טובה יותר והדיוק של סריקת התמונה מבחינת צבעים טובה יותר.

 

רזולוציה נמדדת בנקודות לאינטש, לעיתים קרובות בקיצור "dpi" (Dots Per Inch). שוב, כמו במצלמות דיגיטליות, dpi מוצג על ידי ביטויים כגון 600 * 1200 או 1200 * 2400. פיקסלים לאינטש באופן אופקי ופיקסלים לאינטש במאונך (גובה ורוחב). ככל שיש יותר פיקסלים באינטש כך הרזולוציה של הסורק גבוהה יותר ואיכותו כמובן עדיפה.

 

אל תתבלבל בין רזולוציה אופטית ורזולוציה דיגיטלית. האופטית היא היכולת הממשית של הציוד (הסורק), אך הדיגיטלי הוא בסה"כ אפקט של התוכנה שיכולה לשפר את הרזולוציה בסוגים מסוימים של צילומים, אבל בדרך כלל על ידי שינוי קל של חדות התמונה. תמיד כדאי להתעלם מרזולוציה דיגיטלית כאשר אנו מחפשים סורק.

 

שימוש בסורק

 

סורקים שטוחים בדרך כלל מחוברים למחשב על ידי כבל USB (ישנם דגמים שמחוברים יל ידי החיבור הפרללי), ונרכשים יחד עם תוכנה המאפשרת שליטה בתהליך הסריקה. על אף שסריקה אוטומטית יכולה להיות טובה, תוכל לקבל תוצאות טובות יותר אם תשלוט ידנית באותם אופציות שניתנות לשליטתך. בין אפשרויות אלו נכללת האפשרות לבחור את סוג הדף אותו אנו סורקים (תמונה, מסמך, שחור לבן וכדו'), עומק הצבע והרזולוציה. לדוגמא, אם אתה רוצה לסרוק מסמך שחור-לבן לא תשתמש בכל ההגדרות המשמשות לסריקת תמונה צבעונית.

 

כאשר סורקים תמונה צבעונית, ככל הנראה תסרוק ותשמור את התמונה עם עומק צבע הכי גבוה שניתן (בכדי לנסות להבטיח את דיוק הצבעים המרבי כמו בתמונה). אך לא תמיד תרצה לסרוק את התמונה ברזולוציה הכי גבוהה. לדוגמא, אם אתה סורק תמונה רבת צבעים על מנת להציג אותה בדף רשת בו יצפו דרך מסך מחשב, אין צורך לשמור על רמת רזולוציה גבוהה כי ,כאמור, למסך מחשב רזולוציה נמוכה בד"כ.

 

ככל שהרזולוציה גבוהה יותר כך גודל הקובץ יהיה גדול יותר, מה שאומר שזמן ההורדה יהיה ארוך יותר לתמונות ברשת. בנוסף, מאחר ולמסכים רזולוציות ספציפיות, אם הם מנסים להציג תמונות עם רזולוציות גבוהות מאוד, התמונות יוצגו בצורה גדולה עם רוחב וגובה גדולים מאוד. לכן, חלק מהתמונות בעלות רזולוציה גבוהה, יוצגו בגודל גדול יותר מגודל המסך.

 

תוכל ללמוד עוד על סורקים באתר הבא.

 

 16-01-04 / 15:30  עודכן ,  08-09-03 / 11:11  נוצר ע"י עזרא גנוט  בתאריך 
 מצלמות דיגיטליות - הקודםהבא - מצלמת רשת 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 3