» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום שבת 11 ביולי 2020
בחירת שפה
דף ראשי  בניית אתרים  CGI סקריפטס  בחירת שפה גרסה להדפסה

בחירת שפה                                  

האזהרות בעמוד הקודם, לא נועדו לשבור את רוחך ואתה בהחלט מסוגל לכתוב CGI סקריפטס בעצמך, רק לא במסגרת שיעור זה.
אנו נביא כאן כלים בסיסיים שיעזרו לך להתחיל לעבוד בכיוון הנכון.


איזה שפות משמשות ל CGI  סקריפטס?


אם החלטת לממש CGI סקריפטס בעצמך, תצטרך להחליט באיזו שפה אתה רוצה ללמוד לתכנת אותם.בעיקרון, אתה יכול להשתמש בכל שפה שתאפשר לך להריץ קוד על שרת. בדוגמא הקודמת, בה הוצגו התאריך והשעה השתמשנו במה שנקרא באנגלית Unix shell script, שהיא שפת סקריפטים פשוטה שרצה על שרתי Unix .

הקוד הבא הוא שעזר לנו להציג את התאריך והשעה:

 

 

#!/bin/sh
DATE=`which date`
echo Content-type: text/plain
echo
if [ -x $DATE ];  then
$DATE
else
echo Cannot find date command on this system.
fi

 

 


למעשה, תוכנת השרת המשמשת אותך עלולה להגביל אותך בבחירת שפות התכנות. לדוגמא, שרת ה Web MacHTTP המשמש את מחשב המקינטוש יריץ תוכניות שנכתבו בשפת הסקריפטים של מקינטוש(AppleScript) בלבד.


שפת פרל(perl) ושפת C


בזמננו, שתיים מהשפות הנמצאות בשימוש הרב ביותר ל CGI  סקריפטס (במיוחד תחת שרתי Unix הפופולריים ביותר ברשת) הן שפת C ושפת פרל. שתי השפות האלו נחשבות חזקות מאוד ומתאימות בשל כך לתכנות CGI, אך הן דורשות זמן לימוד רב בהשוואה ל HTML .
שפת פרל, כנראה, פשוטה יותר. רוב התחביר של השפה דומה מאוד לתחביר של שפת C , אך מספר הפקודות בפרל קטן יותר, והשפה ערוכה טוב יותר לטיפול במניפולציות על טקסט (text manlipulation) , דבר שנדרש לעיתים קרובות בתכנות CGI .

אם ברצונך ללמוד את שפת פרל לעומק בקר באתרים הבאים:

 

 

 

 

 

 

 

הבדל נוסף בין שתי השפות הוא שפרל היא שפת פענוח בעוד C היא שפת קומפילציה. מצד אחד זה אומר כנראה שתוכנית שתיכתב בשפת  C  תרוץ מהר יותר, אך מצד שני יהיה יותר קל לחפש טעויות בתוכנית שנכתבה בשפת פרל, מכיוון שבשפת C כל שינוי קוד יצריך ביצוע קומפילציה מחדש בניגוד לשינויי קוד בשפת פרל.


מהירות לעומת נוחיות שימוש

 

בחירת שפת התכנות לא צריכה להיות מושפעת בלעדית מנוחיות לימוד השפה, עליך לחשוב בזהירות גם על אופי המשימות אותן תרצה שתוכנית ה CGI שלך תבצע.
כמו שנאמר, שפת פרל מתאימה מאוד למשימות של מניפולציות טקסט, בעוד שפת C נחשבת לשפה טובה בכל הנוגע לעיבוד מספרים.אך לרוב יישומי הרשת אין חשיבות לעיבוד מספרים(למעט יישומים מדעיים), ומהירות אינה גורם קריטי.

 


 

 14-01-04 / 12:06  עודכן ,  23-09-03 / 15:25  נוצר ע"י עזרא גנוט  בתאריך 
 אזהרות CGI - הקודםהבא - CGI וטפסים 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 2