» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום שבת 11 ביולי 2020
מה זה למידה מרחוק
דף ראשי  מה זה למידה מרחוק גרסה להדפסה

מה זה למידה מרחוק


בפשטות: כאשר מורה ותלמיד מופרדים בזמן ואו מרחק פיזי.

 

עם התפתחות הטכנולוגיות בכלל ורשת האינטרנט בפרט, נוצרה תשתית המאפשרת יישום של למידה בשיטת ה- e-Learning. הלמידה בשיטה זו מאופיינת בשיעורים מקוונים עתירי טכנולוגיות להוראה מרחוק ומציעה קורסים מקוונים "מלאים" או "משולבים" ללא מגבלות של זמן ומקום. ללומד יש נגישות למגוון עצום של מקורות מידע כמו: ספריות, מוזיאונים ארכיונים ועוד. חומרי הלמידה בקורס נמצאים באתר הקורס והלומדים בוחרים עד כמה להעמיק בתכנים.

 

   

 

ניקח לדוגמא את רוני. סטודנטית לתואר שני במנהל עסקים באחת מהמוסדות היוקרתיים בארץ, נשואה ואם לילדה בת שנתיים וחצי. למרות שרוב הקורסים אליהם רשומה רוני מתקיימים בערב, קשה לה לעזוב את העבודה מוקדם ולנסוע לאוניברסיטה במקום לחזור הביתה ולטפל בילדתה האהובה. למזלה של רוני, הוקמה ביזמת אחד המרצים מהפקולטה למדעי המחשב של אותו המוסד מיזם באמצעותו מספר קורסים המועברים בצורה המסורתית, משודרים ברשת האינטרנט בשידור חי לרשומים לקורס. מספר קורסים נוספים מועברים גם
בשיטה מקוונת נטו, בה המרצה מעביר את החומר בלעדית לסטודנטים המחוברים לרשת.
מיזם שכזה הופך את חייה של רוני לפשוטים ולמעשה מאפשר לה להתקדם בחיים המודרנים, על אף היותה נשואה ואם לילדה. בשעות הערב לאחר סיומו של יום מפרך, רוני מתחברת לרשת ומשתתפת בשיעור בצורה פעילה כולל שאלת שאלות וקיום שיחות (צ'אטים) עם סטודנטים אחרים.

הקורס המוצג מרחוק, עתיר רכיבים טכנולוגים כמו היפרטקסט, תמונות, קול, ווידיאו והנפשה הנתמכים בממשק גראפי הנוח לתפעול וכולל את המידע הדרוש לרוני הן מבחינת הדרישות הלימודיות והטכניות  (בכלל זה הרשמה, בירורים, אישורים וכו') והן מבחינת החומר הלימודי, המטלות, הכלים והאמצעים להתקשרות.

בקורס הוירטואלי נעשה שימוש בכלי תקשורת סינכרוניים - בזמן אמת (כמו, צ'אטים ושיחות ועידה בוועידות חוזי להעברת תכנים ו/או דיונים ו/או תרגול) וכלי תקשורת אסינכרוניים (כמו, קבוצות דיון המאפשרות למידה שיתופית, לוח מודעות להודעות כיתתיות, דואר אלקטרוני להתכתבות עם מנחה הקורס או מומחים המשתייכים לתחום הידע הנלמד או גם התכתבות של הלומדים בינם לבין עצמם). 

 

                  

בדוגמא זו ראינו חלק מיתרונות למידה מרחוק: לימוד בכל זמן ובכל מקום, שוויון הזדמנויות בהשכלה, למידה מותאמת לקצב התלמיד, חומר שנשאר מקוון ועוד.

הלמידה בשיטת  ה e-Learning  דורשת מהלומד יכולת של למידה עצמית הנעשית בהתאם לקצב אישי והגשת מטלות בדואר אלקטרוני בתדירויות שנקבעו מראש, תוך שיתוף פעולה בין הלומד למנחה והלומדים האחרים שבקורס.

 23-12-03 / 16:47  עודכן ,  11-11-03 / 12:45  נוצר ע"י מתן ברנע  בתאריך 
 אודות האתר - הקודםהבא - מבוא כללי 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 4