» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום חמישי 24 בספטמבר 2020
מילון מונחים להנחיות
דף ראשי  כיצד לעמוד בתקני הנגישות  הנחיות W3C  מילון מונחים להנחיות גרסה להדפסה

מילון מונחים המופיעים בהנחיות

 

א ב ג ה ח ט י כ מ נ ס ק ש ת

 

אומנות ASCII

אומנות ASCII היא צירוף של אותיות, תווים וסימנים שיחד יוצרים תמונה. לדוגמא "(-;" הוא סמל המראה חיוך עם קריצה. הדוגמא הבאה של    תמונת ascii מראה גרף של היחס בין תדר ההבזקים לבין תגובות של חולים באפילפסיה פוטו-קונבולסיבית עם עיניים עצומות או פקוחות (לדילוג על דוגמת ה- ascii או לתיאור של הגרף):

%

       _________________________________________

100                     *                                                           |

90                           *    *                                                 |

80             *           *                                                        |

70                   @                      *                                      |

60             @                                  *                                |

50         *               @                           *                          |

40                                                                                    |

30     *  @                         @    @                       *            |

20                                                                                    |

10     @                                          @    @    @   @           |

     0  5  10  15  20  25  30  35  40  45  50  55  60  65  70

תדירות ההבזקים (בהרץ)

 

לתחילת המילון

 

אלמנט

במסמך זה ישנם כמה מובנים למילה "אלמנט". קודם כל, "אלמנט" במובן הצר של SGML (כלומר מבנה תחבירי). בנוסף לכך הכוונה היא לסוג תוכן (כגון וידאו או צליל),או למבנה לוגי (כגון כותרת או רשימה). המובן  השני אם כן מדגיש כי ההנחיות שניתנות לגבי HTML הינן נכונות גם לשפות סימון אחרות. שימו לב שחלק מהאלמנטים (של SGML) יוצרים תוכן (כגון P, LI, TABLE ב- HTML), אחרים מוחלפים על ידי תוכן חיצוני (כגון IMG), ואחרים משפיעים על העיבוד (STYLE ו- SCRIPT גורמים לעיבוד התוכן על ידי גליון סגנון או מנוע script). אלמנט שמוסיף תוי טקטס למסמך נקרא אלמנט טקסט.

לתחילת המילון

 

 

ברייל

כתב ברייל משתמש ב- 6 נקודות בולטות בדפוסים שונים אשר מייצגים אותיות ומספרים, והוא משמש את אוכלוסית העוורים אשר קוראים אותו בעזרת קצות אצבעותיהם. לדוגמא, המילה "accessible" ("נגיש" באנגלית) נכתבת בברייל כך:

Accessible

תצוגת ברייל, או "תצוגת ברייל דינמית", מבליטה ומנמיכה נקודות לפי פקודה של התקן אלקטרוני כגון מחשב. התוצאה היא שורת ברייל שיכולה להשתנות מרגע לרגע. תצוגות הברייל בימנו מתחילות בתצוגות של תא אחד (שש או שמונה נקודות) ועד שמונים תאים בשורה. רוב התצוגות הן בעלות כ- 20 תאים בשורה.

לתחילת המילון

 

 

גליונות סגנון

גליון סגנון הוא סדרה של הוראות לגבי צורת ההצגה של מסמך מסויים. ישנם שלושה מקורות אפשריים לגליונות סגנון: מספקי התוכן יכולים לכתוב אותם, המשתמשים יכולים ליצור אותם, וכן הם יכולים להיות בנויים בתוך סוכני המשתמש. ב- CSS (CSS2), האינטראקציה בין מספקי התוכן, המשתמש וסוכני המשתמש נקראת "cascade".

לתחילת המילון

 

 

גרסא שאינה בשימוש (Deprecated)

אלמנט או תכונה שהוכרזה כ- deprecated הוצאה משימוש והוחלפה בגרסא חדשה יותר. ייתכן שאלמנטים אלה יוצאו לחלוטין מגרסאות עתידיות של HTML. במסמך הטכניקות של הנחיות W3C תוכלו לראות אינדקס של כל האלמנטים והתכונות ב- HTML, כולל האלמנטים שהוצאו משימוש ב- HTML 4.0.

 

על כותבי האתרים להמנע משימוש באלמנטים ותכונות שהוצאו משימוש, אך סוכני משתמש עדיין צריכים לתמוך בהם, כדי שאתרים ישנים עדיין יוכלו לתפקד.

לתחילת המילון

 

 

התאמה לגרסאות ישנות (Backward Compatible)

עיצוב ותכנון שממשיך לעבוד גם עם גרסאות ישנות של שפה, תוכנה וכו'.

לתחילת המילון

 

 

חוסר תלות בהתקן

יש לאפשר למשתמשים לתקשר עם סוכן המשתמש (ועם המסמך שמוצג בו) בעזרת התקני קלט-פלט לבחירתם. התקני קלט כוללים התקנים מצביעים (כגון עכבר), מקלדות, התקני ברייל, מכשירים להזזה באמצעות הראש, מיקרופונים וכו'. התקני פלט כוללים מסכים, סינתיסייזרים של דיבור, מכשירי ברייל וכו'.

 

שימו לב - כאשר אומרים "לתמוך בחוסר תלות בהתקן", אין הכוונה שסוכני המשתמש חייבים לתמוך בכל התקן קלט-פלט אפשרי. אלא שעליהם לאפשר שימוש בהתקנים הקיימים. לדוגמא, אם ישנו סוכן משתמש שתומך בקלט מקלדת ועכבר, יש לאפשר למשתמשים שימוש במקלדת ובעכבר לכל מטרה.

לתחילת המילון

 

 

חשוב

מידע במסמך כלשהו הוא "חשוב" אם הבנתו הכרחית להבנת המסמך.

לתחילת המילון

 

 

טבלה לינארית

טבלה לינארית היא טבלה שתוכנה מוצג על ידי סידרה של פסקאות (כלומר לאורך העמוד), פסקה אחר פסקה. סדר הפסקאות יהיה הסדר שבו נכתבו התאים במסמך המקור. צריך להיות הגיון, אם כן, גם כאשר התאים מוצגים בזה אחר זה, ועל התאים לכלול סימונים מבניים (שיוצרים פסקאות, כותרות, רשימות וכו').

לתחילת המילון

 

 

טכנולוגיות מסייעות

אלה הן תוכנות או חומרות שעוצבו במיוחד על מנת לעזור לאנשים בעלי מוגבלויות בביצוע פעולות שונות. טכנולוגיות מסייעות כוללות גם כסאות גלגלים, מכונות קריאה, עזרי ראיה וכו'. בתחום הנגישות באינטרנט, הטכנולוגיות המסייעות הנפוצות מבוססות על תוכנות, והן כוללות קוראי מסכים, מגדילי מסכים, סינתיסייזרים של דיבור ותוכנות לקליטת קלט קולי הפועלות בצירוף עם דפדפנים גרפיים (וישנם גם עוד סוכני משתמש). טכנולוגיות מסייעות בתחום החומרה כוללות מקלדות ומכשירי הצבעה אלטרנטיביים.

לתחילת המילון

 

 

טקסט של קישור

הטקסט המוכל בקישור, כלומר שלחיצה עליו תוביל ליעד הקישור.

לתחילת המילון

 

 

יישומון (Applet)

תוכנית מחשב שהוכנסה לדף אינטרנט.

לתחילת המילון

 

 

כל עוד סוכני המשתמש לא...

ברוב נקודות הבדיקה מתבקשים מפתחי התוכן לדאוג לנגישות. עם זאת, ישנן בעיות נגישות שפתרונן ההולם ביותר יכול לבוא מכוון סוכני המשתמש (כולל הטכנולוגיות המסייעות). בזמן כתיבת מסמך זה, לא כל סוכני המשתמש ולא כל הטכנולוגיות המסייעות מספקים שליטה ונגישות מלאה למשתמשים (לדוגמא, ישנם סוכני משתמש שלא מאפשרים למשתמשים לכבות אלמנטים מהבהבים, ישנם קוראי מסכים שלא מתמודדים בצורה טובה עם טבלאות). נקודות בדיקה המכילות את המשפט "כל עוד סוכני המשתמש לא..." דורשות מכותבי התוכן לספק תמיכה נוספת לנגישות, עד היום שבו סוכני המשתמש הנגישים לקהל היעד של האתר יספקו את הפתרונות הנדרשים.

הערה: האתר ה- W3C WAI (ראוWAI-UA-SUPPORT). מספק אינפורמציה על תמיכת סוכני משתמש שונים בתכונות נגישות. מפתחי התוכן יכולים להעזר באינפורמציה זו לעתים קרובות.

לתחילת המילון

 

 

כלי עריכה

עורכי HTML, כלים להמרת מסמכים, כלים המחוללים תוכן אינטרנט מתוך מסדי נתונים -- כולם כלי עריכה. בהנחיות הנגישות לכלי עריכה (WAI-ATOOLS) תוכלו לקבל מידע על פיתוח כלי עריכה נגישים.

לתחילת המילון

 

 

מגדיל מסך

תוכנה שמגדילה חלק מהמסך כך שיהיה קל יותר לצפות בו. משתמשים במגדיל מסך בעיקר אנשים בעלי ראיה לקויה.

לתחילת המילון

 

 

מידע המתאים לטבלה

כאשר משתמשים בטבלאות על מנת להראות יחסים לוגיים בין נתונים שונים -- נתוני טקסט, מספרים או תמונות וכו', המידע נקרא "מידע המתאים לטבלה" (tabular information) והטבלאות נקראות "טבלאות נתונים". את המידע שבטבלה ניתן להציג בצורה ויזואלית (בדרך כלל על ידי מטריצה דו מימדית), בצורה מילולית (כאשר תאי הכותרות נקראים תחילה), או בצורות אחרות.

לתחילת המילון

 

 

מנגנון ניווט

מנגנון ניווט הוא כל אמצעי המאפשר למשתמש לנווט בדף או באתר. בין מנגנוני הניווט המוכרים נמצאים:

סרגל ניווט: סרגל הניווט הוא אוסף קישורים לאיזורי האתר הראשיים.

מפת האתר: מפת האתר מספקת מבט על של ארגון הדף או האתר.

תוכן העניינים: תוכן העניינים הוא רשימה של החלקים החשובים במסמך, כאשר בדרך כלל מצורפים גם קישורים אליהם.

לתחילת המילון

 

 

מפת תמונה

תמונה שחולקה לאיזורים שונים, כאשר לכל איזור פעילות משלו. לחיצה על אחד מהאיזורים הפעילים תגרום להתרחשות הפעולה שלו.

 

כאשר משתמש לוחץ על אחד האיזורים הפעילים במפת תמונה בצד הלקוח, סוכן המשתמש מחשב היכן בוצעה הלחיצה, והולך לקישור המתאים. כאשר נלחץ איזור פעיל במפת תמונה בצד השרת, הקואורדינטות של הלחיצה נשלחות לשרת, אשר מבצע את אותה הפעולה. מפתחי התוכן יכולים להנגיש את מפות התמונות בצד הלקוח אם יספקו גישה שאינה תלויה בהתקן לאיזורים הפעילים של המפה. מפות תמונות בצד הלקוח מאפשרות לסוכן המשתמש להראות אם אמצעי ההצבעה נמצא על איזור פעיל או לא.

לתחילת המילון

 

 

מפתח תוכן

אדם שכותב או מעצב דפי אינטרנט.

לתחילת המילון

 

 

מקבילה

תכנים נחשבים ל"מקבילים" כאשר שניהם מספקים את אותה המטרה או פונקציונליות כאשר הם מוצגים למשתמש. על המקבילה (כפי שמשתמשים בביטוי במסמך זה) לספק את אותה המטרה לאדם בעל המוגבלות, כפי שמספק התוכן הראשי לאדם חסר המוגבלות (כמובן בצורה מדוייקת עד כמה שניתן, בהתחשב בטבע המוגבלות ובטכנולוגיה הזמינה). לדוגמא, המילים "ירח מלא", הן מקבילה לתמונה של ירח מלא ומעבירות את אותו התוכן. חשוב לציין שהדגש הוא על מילוי אותה המטרה. אם ישנה תמונה שהיא חלק מקישור, ובכדי להבין לאן מוביל הקישור חייבים להבין מה רואים בתמונה - אזי יש לספק מקבילה שתאמר למשתמש גם לאן מוביל הקישור. אחת הדרכים העיקריות להנגשת אתרים היא לספק מקבילות לתכנים שאינם נגישים לאנשים מסויימים.

 

בכדי להשיג את אותה המטרה כמו התוכן העיקרי, ייתכן שהמקבילה תכלול תיאור של התוכן (כלומר איך התוכן נראה או נשמע). לדוגמא, בכדי שהמשתמש יבין את המידע המוצג בטבלה מורכבת, כותבי האתר חייבים לתאר את הצורה הויזואלית של הטבלה. הנחיות אלה דורשות שתהיה מקבילת טקסט למצגות גרפיות או אודיו, כיוון שטקסט ניתן להעברה גם בצורה ויזואלית, גם בדיבור וגם בברייל. את מקבילות הטקסט יש לכתוב כך שהן תעברנה את כל התוכן החשוב. גם מקבילות שאינן טקסט (כגון תיאור אודיטורי של מצגת ויזואלית, או תרגום של סיפור כתוב לוידאו בשפת הסימנים) משפרות את הנגישות עבור אנשים שאינם יכולים לגשת למידע ויזואלי או טקסט כתוב, ובכללם אנשים רבים שהם עוורים, בעלי לקויות קוגניטיביות, לקויות למידה וחרשות. 

יש מספר דרכים להעביר את התוכן המקביל, למשל דרך תכונות (כלומר נתינת ערך טקסט לתכונת ה- alt ב- HTML וב- SMIL), כחלק מתוכן האלמנט (כלומר ה- OBJECT ב- HTML), במסמך עצמו, או במסמך מקושר (על ידי תכונת ה- "longdesc" ב- HTML או על ידי קישור מסביר). לעתים יש צורך לשלב כמה שיטות, בהתאם למורכבות של המקבילה (לדוגמא תיאור מקוצר על ידי "alt" שישרת את הקוראים הוותיקים, ותיאור ארוך יותר על ידי "longdesc" לקוראים חדשים). פרטים על אילו מקבילות לספק ומתי תוכלו לראות במסמך הטכניקות של W3C.

תמליל הוא מקבילת טקסט למידע אודיטורי שכולל גם מילים וגם צלילים כגון אפקטים קוליים. כתוביות טקטסט הן תמליל מסונכרן. הן מוצגות יחד עם סרט וידאו, ועוזרות לאנשים שאינם יכולים לשמוע - כבדי שמיעה, או שנמצאים בחדר רועש וכו'. תמליל כללי כולל בתוכו כתוביות טקסט וכן תיאורי טקסט של סרט הוידאו (תיאור השחקנים, שפת גוף, גרפיקה, שינויי סצנה). מקבילות טקסט אלה עוזרות לאנשים שהם חרשים-עוורים, לאנשים שאינם יכולים לצפות בסרטים או אנימציה, וכן למנועי חיפוש.

תיאור אודיטורי הוא דוגמא למקבילה שאינה טקסט. כלומר, תיאור אודיטורי של האלמנטים החשובים במצגת ויזואלית כלשהי. התיאור יכול להיות מוקלט מראש על ידי אדם, או מיוצר "במקום" על ידי סינתיסייזר של דיבור. התיאור האודיטורי מסונכרן עם פס הקול של המצגת הויזואלית, בדרך כלל בזמן הפסקות בפס הקול. תיאורים אודיטוריים כוללים מידע לגבי הפעולות המתרחשות, שפת הגוף, הגרפיקה ושינויי סצינה.

לתחילת המילון

 

 

נגיש

כאשר אדם בעל מוגבלות יכול להשתמש בתוכן, אזי תוכן זה הוא נגיש.

לתחילת המילון

 

סוכן משתמש

תוכנת גישה לתוכן אינטרנט, כולל דפדפנים גרפיים, דפדפני טקסט, דפדפנים קוליים, טלפונים סלולריים, מציגי מולטימדיה, plug-ins, ותוכנות של טכנולוגיות מסייעות הפועלות בשיתוף עם דפדפנים כגון קוראי מסכים, מגדילי מסכים ותוכנות לזיהוי דיבור.

לתחילת המילון

 

 

סייע אישי דיגיטלי (PDA)

סייע דיגיטלי אישי (או "מחשב כף יד" בשמו הידוע), הוא מחשב קטן ונייד, אשר משמש בדרך כלל לשמירת מידע אישי כגון לוח שנה, ספר טלפונים ודואר אלקטרוני. לסייע הדיגיטלי יש בדרך כלל מסך קטן שמקבל קלט מכמה מקורות.

לתחילת המילון

 

 

קורא מסך

תוכנה שמקריאה את תוכן המסך בקול רם. רוב המשתמשים בקוראי מסכים הם אנשים עוורים. רוב קוראי המסכים יכולים לקרוא רק טקסט מודפס, ולא טקסט מצויר.

לתחילת המילון

 

 

שפה טבעית

שפה המשמשת בני אדם, בין אם בצורה מדוברת, כתובה או בסימני גוף. לדוגמא -- צרפתית, אנגלית, יפנית, שפת הסימנים בעברית או באנגלית, כתב ברייל. אפשר לציין מהי השפה הטבעית של התוכן בעזרת תכונת ה- "lang" ב- HTML, (HTML 4.0, פסקה 8.1), או "xml:lang" ב- XML (XML, פסקה 2.12).

לתחילת המילון

 

 

תוכן, מבנה ותצוגה של מסמך

תוכן המסמך הוא כל מה שנאמר למשתמש, בין אם על ידי שפה טבעית, תמונות, צלילים, סרטים או אנימציה וכו'. מבנה המסמך הוא דרך ארגונו הלוגית (כלומר פרקים, מבוא, תוכן עניינים וכו'). אלמנט (כגון BLOCKQUOTE, STRONG, P ב- HTML) שמעיד על מבנה המסמך נקרא אלמנט מבני. תצוגת המסמך היא הדרך שבה המסמך מועבר (לדוגמא בדפוס, בתצוגה גרפית דו מימדית, בתצוגת טקסט בלבד, בדיבור, בברייל וכו'). אלמנט שמעיד על תצוגת המסמך (כגון CENTER, FONT, B) נקרא אלמנט תצוגה.

 

לדוגמא חשבו על כותרת של מסמך. התוכן הוא מה שנאמר בכותרת (נניח, "סירות מפרש"). המבנה, הוא הסימון המבני ב- HTML של כותרת, לדוגמא אלמנט H2. לבסוף, תצוגת הכותרת יכולה להיות בטקסט מודגש שמיושר ימינה או למרכז, או כותרת שנאמרת בקול אנושי מסוג זה או אחר, וכו'.

לתחילת המילון

 

 

תמונה

תצוגה גרפית (ציור, צילום וכו').

לתחילת המילון

 

 

HTML דינאמי (DHTML)

DHTML הוא המונח השיווקי המתיחס לתערובת של סטנדרטים כולל HTML, גליונות סגנון , The Document Object Model (ראו DOM1), וסקריפטים. אין ספציפיקציות פורמליות של W3C המגדירות את DHTML, אך רוב ההגדרות ניתנות ליישום גם כשמשתמשים ב- DHTML. ההנחיות הבאות מתיחסות לנושאים של סקריפטים וגליונות סגנון: הנחיה 1, הנחיה 3, הנחיה 6, הנחיה 7 והנחיה 9.

לתחילת המילון

 29-11-03 / 10:44  עודכן ,  17-08-03 / 19:51  נוצר ע"י דפנה תדמור  בתאריך 
 14. מסמכים פשוטים וברורים - הקודםהבא - נסיונות במילון 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 4