» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום חמישי 27 בפברואר 2020
למי זה שייך?
דף ראשי  הכרת הרשת  חיפוש דברים  למי זה שייך? גרסה להדפסה

למי זה שייך?                                                          

 

עד כה דנו במציאת חומרים ע"ג הרשת, עכשיו עליך להיות מודע לשאלה החשובה של בעלות וזכות יוצרים: אילו חומרים ברשת ניתן להוריד באופן חופשי ולאילו יש הגבלה? למשתמשים ברשת בסביבת 12- K(ילדים עד כיתה י"ב) יש לשאלה חשיבות כפולה: מלבד העובדה שיש צורך להיות מודע למגבלות חוקיות, צריך לדעת שיש לכך השפעה על גישת תלמידים לנושאים אלו.

 

חוק זכויות יוצרים

השאלה של מה אפשר באופן לגיטימי להוריד יכולה להיות מאוד מסובכת. במקרים מסוימים זה די פשוט: ישנם סמלים מסחריים (לוגו) מסומנים ע"י סימון מסוים ומוגנים על ידי חוק מסחר וסוללה של עורכי דין ששיכים לאיגוד מקצועי שיגנו עליהם. מצד שני ישנם כותבי חומרים כמו החומר שאתה קורא כרגע שניתן לך אישור על ידי המחבר לבצע שימוש כרצונך ללא הגבלות כמעט.

 

שני עקרונות חשובים

1.    הופעה של חומר כלשהו באינטרנט לא אומרת שזה חוקי להעתיק אותו.

2.   החוק בדרך כלל קובע שזוהי האחריות שלך לדעת האם מותר לך או לא להעתיק חומר מסוים.

 

נקודה נוספת למחשבה, כאשר ניתן לך אישור להשתמש בחומר מסוים אין זה אומר שניתן אישור להשתמש בחומרים שקיבלו קישור מאותו חומר.

 

שים לב להבדל: אתה יכול בדרך כלל להכניס קישור לחומר של מישהו אחר ברשת בדפים שלך בלי הגבלה, עניין הבעלות והזכויות נעשה חשוב רק כאשר אתה מבקש להוריד חומר (טקסט, דמויות, סרטים) מאתרי אינטרנט אחרים לתוך החומר שלך ברשת.

 

שימוש הוגן

למרות שחוק זכות יוצרים מגן על אלו שיצרו את החומר, ניתן להשתמש אפילו בחומר מוגן בתנאים מסוימים. מקרה הזה ידוע בשם "שימוש הוגן" ולפי חוק זכות יוצרים העתקת עבודה "למטרות כמו ביקורת, הערה, מלגות, או מחקר" אינה הפרה של זכות היוצרים.

 

ישנם הגבלות ל"שימוש הוגן" אבל המטרה של החלק הזה היא לא ייעוץ משפטי. אנחנו רק רוצים להבהיר שיש דברים שצריך להתחשב בהם כאשר משתמשים בחומר מהרשת.

 

לבסוף אנו ממליצים על ביקור באתר הבא, להרחבות בנושא זה:

 

                                

 17-02-04 / 17:25  עודכן ,  30-10-03 / 15:24  נוצר ע"י עזרא גנוט  בתאריך 
 כלים נוספים - הקודםהבא - SHAREWARE & FREEWARE (חופשה ושותפה) 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 6