» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום ראשון 7 במרץ 2021
פלאש
דף ראשי  בניית אתרים  פלאש גרסה להדפסה

פלאש                                         

רוב התוכנה שהשתמשנו בה עד כה להדגמת טכניקות רשת הייתה 'חופשה' או 'שותפה' (freeware  או  shareware ). בחירה זו נעשתה במודע, על מנת להראות לך שפיתוח בסיסי ברשת אינו מצריך שימוש בתוכנות מסחריות (אם כי תוכנות מסחריות בהחלט יעזרו למפתח רציני ביעילות ואיכות הפיתוח). בפרק זה אנו נחרוג ממנהגנו זה ונעסוק בתוכנה מסחרית, הנקראת פלאש (flash), מכיוון שלא קיימת מקבילה 'חינמית' (ומעט מאוד תוכנות מסחריות אחרות) שמאפשרת הפקה של סרטוני אנימציה מקצועיים באמצעי לימוד מינימליים. התוכנה לא נחשבת ליקרה מדי (בדרך כלל מחירה נע סביב 500 ₪), ואפשר להוריד גרסת ניסיון ל 30 יום מאתר החברה http://www.macromedia.com .

 

 

שים לב שההתקן שמאפשר לנגן סרטוני פלאש הוא 'חינמי' ואפשר להורידו מהאתר שניתן למעלה. התוכנה בעזרתה 'מפיקים' את סרטוני האנימציה היא מסחרית ואליה נתייחס כאן.

 

אנחנו נלמד מספיק על התוכנה בכדי להדגים את כוחה. ביתר פירוט, נראה לך איך ליצור אנימציה בסיסית ואיך לשלב אותה בתוך עמוד אינטרנט כקובץ שוקוויב (shockwave) . גרסת התוכנה עליה נדבר היא המתקדמת ביותר כיום (גרסת פלאש XP). הנחת היסוד בעת הלימוד היא שהן התוכנה (flash XP) והן ההתקן לניגון האנימציה (flash plug-in) מותקנים על המחשב, וכן שהתלמיד מכיר כלי ציור בסיסיים מתוכנות מחשב אחרות.

 

ממשק המשתמש

 

הממשק הראשי של התוכנה ממוחש בקישור הבא, כל שעליך לעשות הוא להצביע עם סמן העכבר על איזור במסך, ולקרוא את ההסבר שיופיע. חשוב שתעבור על הכלים השונים, מכיוון שהם ישמשו אותנו בהמשך.


לחץ כאן ללימוד הממשק

 


יצירת סימבול (symbol) לאנימציה

לפניך סרטון המסביר את כל תהליך יצירת הסימבול המתואר בהמשך:

 

 

 


פתח קובץ חדש ע"י הקלקה על "File > New" בפינה השמאלית העליונה של התפריט הראשי (לחץ על "File" ובחר מהתפריט את "New"). במרכז המסך החדש שנפתח נחשף איזור רחב ולבן שנקרא הבמה (the stage), זהו האזור בו תיצור את הדמויות לאנימציה.

 

על מנת לשנות את גודל הבמה ואת צבע הרקע שלה בחר מהתפריט את "Modify > Document". בתיבת הדיאלוג שתיפתח (dialog box), בחר 550 כפרמטר לרוחב (width) ו 400 לאורך (height) ושנה את צבע הרקע (background color) מלבן לצבע אחר (נאמר, אפור).

 

בחר בכלי ציור המעגלים מתיבת הכלים (אם אינך זוכר מהי תיבת הכלים חזור על לימוד הממשק למעלה) וצייר בעזרתו מעגל קטן על הבמה. אם למעגל אין מילוי, העזר בדלי הצבע כדי לבחור לו צבע למילוי. בחר, באמצעות העכבר, את קו ההיקף של המעגל ומחק אותו ע"י לחיצה על מקש ה Backspace בזמן שההיקף מסומן.

 

אחד מהשימושים העיקריים של פלאש הוא ליצור אנימציה מדמויות, בין אם הן אותיות, מספרים או צורות גיאומטריות. כדי לעשות זאת, אתה צריך להשתמש בצורה מספר פעמים ולכן אנו נהפוך את הצורה לסימבול (symbol).

 

המר את המעגל שציירת לסימבול ע"י בחירתו בעזרת סמן החץ ולחיצה על "Insert > Convert to a Symbol" מהתפריט. בתיבה שנפתחת בחר "Graphic" לסוג הסימבול, ובחר לו שם כרצונך. שים לב שמופיע "+" קטן במרכז המעגל שמסמן שהוא סימבול.

 

 


שמירת ההתקדמות שלך היא נוהל חכם בעבודה על מחשב, ולכן נשמור את כל מה שעשינו עד כה. בחר ב "File > Save" ובתיבה שנפתחה בחר סיפריה ושם לקובץ בו תרצה לשמור את עבודתך (הסיומת של קובץ בפלאש היא .fla כברירת מחדל).


 

 14-01-04 / 12:10  עודכן ,  24-09-03 / 14:16  נוצר ע"י עזרא גנוט  בתאריך 
 שפות סקריפט נוספות - הקודםהבא - הכנסת Key frame 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 3