» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום שבת 16 בינואר 2021
שביט - פרוייקט הלימוד המבוזר של שנקר
דף ראשי  מוצרי למידה מרחוק  סקירת מערכות הלמידה מרחוק  שביט - פרוייקט הלימוד המבוזר של שנקר גרסה להדפסה

שביט פרויקט הלימוד המבוזר של שנקר

 

 

שביט היא פרויקט הלימוד המבוזר של שנקר – בי"ס גבוה להנדסה ולעיצוב, הנמצא בתחילת דרכו.

ההחלטה להתחיל בפרויקט מסוג זה התקבלה לאור החשיבות ההולכת וגוברת של שיטות מתקדמות להוראה, שהלימוד המבוזר הוא אחד מהן.

 

הפרויקט מכיל את הרכיבים הבאים:

 

 שביט אסינכרוני

יכולות ללימוד מבוזר מבוסס אינטרנט. עיקרו תמיכה בלמידה אסינכרונית: התלמידים הנמצאים בריחוק מקום וזמן משנקר מתקשרים למערך ההוראה באמצעות תוכנת רימון: מערכת ניהול למידה, המשמשת כמעטפת, בכדי להשתתף במערך כוללני של הוראה מבוזרת. רימון מספקת סילבוס, שיעורים, קישורים למאמרים, למצגות ולאתרי אינטרנט, קבוצות דיון, הודעות, דואר אלקטרוני, עבודות, מבחנים (פתוחים וסגורים) ומעקב ציונים. בחלק נכבד מהשיעורים הקישורים מצביעים על מצגות זרימה של ווידיאו/אודיו מסונכרנים עם שקפים.

 

שביט סינכרוני

שנקר מפעיל שתי פרדיגמות שונות ללימוד סינכרוני:

מערכת אינטרנט

תצורה זאת מאפשרת לימוד אינטראקטיבי סינכרוני עם תלמידים פרטניים ועם מרכזי לימוד התומכים במספר רב של תלמידים. הלומדים צופים בזמן אמת במרצה המשתמש בווידיאו, אודיו ושקפים. בנוסף ניתן להציג בפני הלומדים מערכת "לוח לבן" ותוכניות יישום וכן לשתפם בהפעלתן, להראות סרטים ולשוטט באינטרנט. השיעור מוקלט והופך לאחר מכן למצגת זרימה (streaming) במערכת שביט האסינכרוני.
המערכת היא אסימטרית משום שכמות המידע הזורם מהתלמידים בחזרה למורה מוגבלת. הלומדים יכולים להשתתף ביישומים מוצגים ולהגיב באמצעות הצבעות אלקטרוניות  ודו-שיח טקסטואלי המתקיים בינם לבין עצמם ובינם לבין המרצה.

ועידת חוזי

ועידת חוזי היא טכנולוגיה המאפשרת את "הרחבתה" של הכיתה המקומית לעבר מקומות מרוחקים. התלמידים המרוחקים צופים בשידור דמוי טלוויזיה על גבי צג גדול, או בהקרנה על גבי מסך במרצה. קיימת סינכרוניזציה מלאה של הווידיאו והאודיו. המערכת היא סימטרית משום שבכיתה המרוחקת קיימת מערכת דומה המשדרת לכיתת ההוראה וכך יכול המרצה לצפות בכיתה המרוחקת.

  מערכת רימון

מערכת רימון היא מערכת לניהול למידה, המשמשת כמעטפת לשביט שהוא פרויקט הלימוד המבוזר של שנקר - בי"ס גבוה להנדסה ולעיצוב. כאמור, מערכת לניהול הוראה (LMS - Learning Management System) היא מעטפת הצוברת אינפורמציה לניהול אדמיניסטרטיבי ואקדמי של שיעורים בהם המורה והלומדים פועלים בסביבה אלקטרונית. המערכת תומכת במכלול תכונות שניתן בעזרתן לפתח ולבסס את מערכת הניהול והאקדמיה. במערכת נמצא את הרכיבים הבאים: הגדת מפתחים ומרצים, הגדרת קורסים, רישום סטודנטים, מתן סיסמאות ומכניזם לשליחת הודעות ופונקציות המשמשות לפיתוח הקורסים. בכל קורס נמצא סילבוס מפורט של הקורס, לוח הודעות, הרצאות, הדגמות (demo), קישורים לאתרים אחרים, חומרי עזר, שאלות לבחינה עצמית, בחינה חיצונית, מעקב ציונים, יכולות שיח  (chat)ותקשורת.
 
ההרצאות הן במנגנון העיקרי בו מועברים התכנים הנלמדים מהמרצה אל הלומדים. כאמור, ניתן להעביר את התכנים בצורות שונות: אסינכרוני וסינכרוני.
 
מערכת רימון מבוססת על טכנולוגית האינטרנט. המערכת קודדה בעיקר תוך כדי שימוש באביזר ה  ASP של שרתי ה -IIS של חברת מיקרוסופט ומורצת על שרתי Windows/NT. חלקים שדרשו שיפור ביצועים קודדו בשפת C++ וחלקים שדרשו פונקצונליות ייחודית קודדו כ Java Applets. המערכת פונה למסד נתונים טבלאי מסוג Personal Oracle  המאחסן את הנתונים הקשורים לניהול המערכת וכן את התכנים וקישורים לתכנים של הקורסים השונים.

 

בתמונה הנ"ל ניתן לראות את המסך הראשון של המערכת בו על המשתמש להזין פרטיו על-מנת להזדהות.

 

בתמונה הנ"ל ניתן לראות את המסך הראשון שמוצג על מסך המשתמש לאחר שהזין את פרטיו האישיים לתוך המערכת. כפי שניתן לראות, המערכת זיהתה את המשתמש המסוים עפ"י הפרופיל שלו ומציגה בפניו רק את הקורסים אליהם יש לו זכות גישה. מערכת ה -LMS מקבלת את הפרופיל ודואגת להציג בפני המשתמש את התוכן הנכון.

 

 

 מצגת זו מתארת את מסכי מערכת שביט ורימון בפעולה.

 

 דרישות חומרה ותוכנה למערכת שביט רימון ניתן למצוא בכתובת:

    http://shavit.shenkar.ac.il/what/what_HWSW.html

 

 בדף הפתיחה יימצאו קישורים למידע כללי מבוזר ופרטני על מערכת שביט. בכדי להיכנס למערכת ניהול הלמידה יש לבחור בקישור: למערכת רימון ואזיי תתאפשר כניסה להדגמה קצרה באמצעות שם משתמש אורח בליווי הסיסמה אורח. 

 22-01-04 / 12:14  עודכן ,  05-12-03 / 15:57  נוצר ע"י אראלי בקר  בתאריך 
 WebCT - הקודםהבא - Oracle ilearning 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 4