» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום שבת 17 באפריל 2021
מהי מערכת LMS ?
דף ראשי  מוצרי למידה מרחוק  מערכות LMS ו-LCMS  מהי מערכת LMS ? גרסה להדפסה

מהי מערכת LMS?

Learning Management System) LMS) או Training Management Systems) TMS) הנה מערכת תוכנה ההופכת את תהליך הניהול של הלמידה לתהליך אוטומטי וחכם. LMS מאפשרת רישום של לומדים, מעקב אחר קורסים ומעקב אחר תוצאות למידה של לומדים. מערכות LMS מאפשרות בנוסף הפקת דוחות לדרג המנהל את ההדרכה או הידע בארגון. מערכות LMS מאפשרות מעקב אחר כל סוגי ההדרכה החל ממערכות הדרכה מסורתיות מבוססות כיתה, דרך מערכות הדרכה ממוחשבות מבוססות תקליטור וכלה במערכות WBT.

 

LMS – כסביבה ממוחשבת

כאמור, LMS היא למעשה סביבה ממוחשבת, אשר נותנת מענה לכל הפעילויות המנהליות הקשורות בתהליך הלמידה או ההדרכה. כל מערכת LMS טיפוסית, מנהלת מסד נתונים ומערכת הרשאות של לומדים ופרופילים, מאפשרת קטלוג של קורסים, מרכזת ומעבדת את תוצאות הלמידה ומספקת דוחות לדרג המנהל את ההדרכה.
מעקב אחר תוצאות הלמידה וריכוזן אל מערכת LMS הוא כלי בידי הארגון לצורך 'מדידת' הידע בארגון וניצול טוב יותר של הידע של המשאב האנושי בארגון מחד והשלמת פערים הקיימים בידע מאידך.
רבים מתייחסים למערכת LMS כמערכת לפיתוח, עריכה והפקה של תכנים או כאל מחולל תכנים ואין כך הדבר. מערכות LMS לרוב מתרכזות בניהול הדרכה ולא ביצירתה. מערכות LMS טיפוסיות מאפשרות סביבה פתוחה לעבודה עם מערכות הדרכה ממוחשבות המסופקות על-ידי ספקים שונים עפ"י תקן מקובל דוגמת AICC, SCORM ועוד.
מערכות LMS נבדלות אחת מהשנייה בעיקר בתפקידים אותן הן ממלאות ובטכנולוגיה, ולרוב LMS המתאים לצורכי ארגון אחד אינו מתאים בהכרח לצורכי ארגון שני. כיום ניתן למצוא מערכות LMS המספקות כלים ליצירת יחידות לימוד (מחוללים), ניהול כיתות, ניהול ידע ברמות שונות, ניהול פערי ידע והסמכות, התאמה מדויקת של ידע לשולחן העבודה של העובד הבודד, ניהול חניכה, כלים מקוונים (צ'אטים ודומיהם), קהיליות למידה ועוד. המצגת לעיל מציגה לנו מודל של מערכת LMS שהוצע ע"י משרד ההגנה של ארה"ב. מודל זה נקרא: SCORM Sharable Courseware Object Reference Model . מודל זה מאפשר למעצבים לעדכן או להשתמש מחדש בקורסים בקלות, פשוט ע"י הוצאת החומר הישן והחלפתו בחומר חדש. מודולים שונים יאפשרו למנהלי המערכת לבחון, לעקוב, ולנהל את התקדמות הלומדים באינטרנט.

הצבעה על העצמים השונים במצגת באמצעות העכבר יציגו הסבר/תרגום רלבנטים.
 22-01-04 / 10:03  עודכן ,  16-11-03 / 21:48  נוצר ע"י מתן ברנע  בתאריך 
 מערכות LMS ו-LCMS - הקודםהבא - מהי מערכת LCMS ? 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 3