» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום שני 6 בפברואר 2023
קובץ ישיר 2
דף ראשי  קובץ ישיר  קובץ ישיר 2 גרסה להדפסה

2) מיעון מחושב - Calculated Addressing

השיטה מבוססת על הפעלת תהליך חישובי כלשהו, כדי לצמצם את מרחב הערכים שהמפתח יכול לקבל למרחב הכתובות של הקובץ.

מרחב הערכים של המפתח הוא אוסף כל הערכים האפשריים שמפתח מסוים יכול לקבל. מרחב הכתובות הוא אוסף כל הכתובות הפיסיות האפשריות שקובץ יכול לקבל.

 

לתהליך החישובי להתאמת מרחב הערכים של המפתח למרחב הערכים של הכתובות קוראים Hashing או Randomizing והוא נעשה בעזרת אלגוריתם כלשהו. מציאת פונקציה מתמטית שתבצע התאמה חד-חד-ערכית מלאה בין שני המרחבים היא בלתי אפשרית, וזהו חסרון השיטה. התהליך החישובי יכול להתאים לכל מפתח כתובת פיסית, או להתאים למספר מפתחות כתובת אחת, כמו למשל כתובת הגוש.

הבעיה היא שהתהליך החישובי יכול להתאים למספר מפתחות שונים את אותה הכתובת, וכאשר מס' המפתחות האלה גדול ממס' הרשומות בגוש תתקבל התנגשות (Collision).

 

השיטה מטפלת בארגון הנתונים הגולשים מגושים ומסילות. כתוצאה מהגלישה נקבל ירידה בביצועים, שמשמעותה זמן גישה ארוך יותר בגלל הגישות הנוספות לשליפת רשומות גולשות.   

 

 

האלגוריתם צריך לפזר בצורה אחידה את הרשומות בשטח האחסון. ככל שפיזור הרשומות בקובץ יהיה טוב יותר, נקבל מס' גלישות קטן יותר.

 

טיפול בגלישות

השימוש בתהליך חישוב כדי לצמצם את הטווח, גרם ליצירת מס' כתובות זהות עבור מפתחות שונים, ולכן יש לבנות מנגנון שיטפל ברשומות גולשות אלו. ישנן מספר שיטות לטיפול ברשומות גולשות: שיטות המקצות לרשומות הגולשות שטח נפרד בקובץ (כמו בקובץ אינדקס סדרתי), ושיטות המאחסנות את הרשומות הגולשות יחד עם הרשומות הרגילות.

 

שטח גלישה נפרד

בזמן בניית הקובץ נגדיר שטח גלישה עבור הרשומות הגולשות ונשרשר אותן

בעזרת מצביעים. הרשומה הראשונה נכנסת לכתובת המקורית, ואילו כל הרשומות הגולשות מועברות לשטח הגלישה ומשורשרות בניהן.

 

 21-02-04 / 22:08  עודכן ,  29-11-03 / 00:04  נוצר ע"י רועי לוי  בתאריך 
 קובץ ישיר - הקודםהבא - קובץ ישיר 3 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 6