» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום שלישי 27 בפברואר 2024
מדרג הזיכרון 4
דף ראשי  מדרג הזיכרון  מדרג הזיכרון 4 גרסה להדפסה

אז אולי אפשר להסתפק רק בזיכרון החיצוני?

 

אם היינו משתמשים רק בזיכרון החיצוני היו עולות בעיות אחרות:

 

זמן גישה כמה זמן לוקח לגשת ליחידת כתובת בזיכרון. רצוי שזמן הגישה יהיה קצר ככל האפשר, כיוון שקיצור זמן הגישה מגדיל את מהירות עיבוד המחשב. זמן הגישה של הזיכרון הפנימי הוא מהיר (כמה מאות ננו-שנייה, בסדר גודל של 10-7), ואילו זמן הגישה של הזיכרון החיצוני הוא איטי (כמה עשרות מילי-שנייה באמצעי אחסון משני מהירים, בסדר גודל של 10-2 שנייה). לכן זמן הגישה של הזיכרון הפנימי קצר פי 100,000 ( 105) בערך מזה של הזיכרון החיצוני.

 

 

אי-אחידות זמן הגישה בעיה נוספת הקשורה לזמן הגישה היא שרצוי שזמן הגישה יהיה קבוע ואחיד לכל המילים בזיכרון, ללא תלות במיקומן או בכתובתן דבר המתקיים בזיכרון הפנימי. בזיכרון החיצוני לעומת זאת, זמן הגישה אינו קבוע, הוא תלוי במקום המילה המבוקשת, במנגנון הגישה ועוד. 

 

סיבוכיות הגישה כאשר יש צורך לעבד נתונים המאוחסנים בזיכרון הפנימי, הם נקראים ישירות מהזיכרון הפנימי אל האוגרים ביחידת העיבוד המרכזית (CPU). לעומת זאת, כאשר מעבדים נתונים המאוחסנים בזיכרון החיצוני הם נקראים תחילה לזיכרון הפנימי, ורק משם הם נקראים אל האוגרים השונים. כלומר היע"מ אינה עובדת ישירות עם הזיכרון החיצוני, ולכן העבודה איתו איטית ומסובכת יותר בהשוואה לזיכרון הפנימי. 

 

 
השוואה בין זמן הגישה וסדר הגודל ברמות השונות בזיכרון ניתן לראות בתרשים הבא:

 

 30-11-03 / 18:49  עודכן ,  22-11-03 / 17:16  נוצר ע"י רועי לוי  בתאריך 
 מדרג הזיכרון 3 - הקודםהבא - מדרג הזיכרון 5 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 2