» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום שבת 19 בספטמבר 2020
טכנולוגיית Wi-Fi - איך זה עובד
דף ראשי  הבית החכם - טכנולוגיה  טכנולוגיית Wi-Fi - איך זה עובד גרסה להדפסה

WIFI הינה שיטה נוספת לתעבורה אלחוטית באותו תדר שבו עובדת השן הכחולה אך בקצבים מהירים פי 11 גם שן כחולה וגם  WI-FI הינן שיטות קישור אלחוטיות בתדר רדיו RF באזור 2.4 גיגה בין מכשירים שונים למטרות שונות.
תדר השן כחולה זהה בעיקרו לתדר ה WIFI אבל לא בדיוק, השידור והשימוש בתדר ובשיטה של שן כחולה אסור בארץ- כולנו עבריינים- . זאת משום שהתדרים שצריכים לשיטה זו לא שוחררו על ידי הצבא, ולכן משרד התקשורת לא נתן התר לכך כי זה יכול ליצור הפרעות ,ראה את הפעלת הרדיו הפיראטי וההפרעות למגדלי הפיקוח של המטוסים.
האיסור על השימוש בתדר משמעו גם - לפי החוק- איסור להחזיק במכשירים וציוד שיכולים לשדר בתדר זה גם אם הם מקולקלים.
קצב העברת המידע ב"שן כחולה" נע בסביבות 750 K ועד 1 מגה יש לו שני תקנים שההבדל ביניהם הוא בטווח השידור האלחוטי שהוא 10 מטר או 100 מטר ובשניהם מדובר באותו קצב של העברת מידע.
כאמור שיטה זו עדין אסורה בארץ ,מספיק לדעת שהיא מיועדת להעברת מידע בין שני מכשירים בקצבים שבסביבות מגה לטווחים לא גדולים וצורכת מעט מתח ויוצרת מעט גלי רדיו באזור.
למשל חיבור טלפון לאוזניה טלפון למכשיר באוטו רמקולים למערכת סטריאו וכיוב'.
שיטה שנייה היא WI FI שגם היא עובדת על תדר רדיו באזור 2.4 גיגה אבל כאן עמדה לנו היכולת של המכשירים שעובדים בשיטה זו על כ 30 תדרים משתנים במקטע של 2.4 גיגה לצמצם את הפעלתם לחלק מהתדרים.
בארץ שוחררו לשימוש לציבור כ 18 תדרים מאחר ויצרני יבואני הציוד הצליחו לצמצם את הפעלת הציוד שלהם בשיטה זו בארץ לאותם 18 תדרים מותרים הותרה שיטה זו בארץ. כך למזלנו עמדה לנו היכולת של הציוד מחול שמאפשר חסימת השידור בחלק מהתדרים ושימוש רק באלו שנפתחו לקבל את ההיתר לשימוש בשיטת קישור זאת.
יתרון נוסף לשיטת השידור של WI FI הוא הטווח הגדול יותר שנע בין 100 ל 300 מטר
והעיקר הקצב של העברת הנתונים כאן שהוא גדול משמעותית מזה של שן כחולה ונע בסביבות 11 מגה במקום 1 מגה בשן כחולה.
כיום מדברים כבר על פיתוח מכשירים שיעבדו בקצבים גדולים בהרבה שיגיעו לגיגות של מידע ולמרחקים גדולים יותר של מאות מטרים ויאפשרו ליצור רשת ארצית כמו הסלולארית וזה בתדרים של 3.7. או 5.2 גיגה הדבר עדין בניסוי ופיתוח. ואז כמו שהטלפונים עברו לרשת אלחוטית כך יהיה גם עם המחשבים.
רק לצורך ההמחשה מקובל לחשוב שקצב של מגה + - מאפשר זרימה טוב של וידאו ו ADSL מדבר על העברת מידע בקצב של 250 עד 750 K שהם פחות ממגה שהיא 1024K
לכן משתמשים בשיטת ה WI FI לקישור מחשבים ניידים ומחשבי כף יד לרשת אלחוטית בבית ובעיר על דרך של נקודות חמות.
בעיקרון ניתן לרשת את כל המדינה ברשת WIFI ולהסתובב עם מכשיר מחובר כל הזמן כשהוא מדלג מתא לתא כמו טלפון סלולארי. הבעיות בנושא כיום הן אבטחת פרטיות. אך פתרונות בנושא עולים ומתפתחים כך שעל אף הקשיים מאחר וזו נטיית העולם הרי שהטכנולוגיה כיום עובדת על כך. כך שניתן לומר ברמה סבירה של ודאות שבעתיד הלא רחוק נקושר כולנו לרשת 24 שעות כמו בטלפון סלולארי.
לסיכום, הבנו ש WIFI היא שיטת חיבור דומה בצורתה המופשטת לרשת ולחיבור כמו שן כחולה אבל חזקה יותר, לצורך ההמחשה זה כמו להשוות  "מלתעות" מול "שן אחת".
במילים אחרות עיקר ההבדל בין שתי השיטות באגף הביצועים הוא טווח גדול וקצב גדול יותר שבו מובילה שיטת ה WIFI מול השן הכחולה.
אלא שרוחב פס -העברת מידע רבה יותר- וטווח גדול יותר, דורשים יותר מתח ויותר עוצמת גלי רדיו ולכן כשלא צריך לא עושים זאת.
מכאן שכל שיטה מיועדת לכמות המידע שצריך לעבור בה ולמתח הזמין לנו למטרה, כאשר זכרו שמדובר בציוד ללא חיבור חשמל קבוע מצד אחד ורצון לביצועים למשך זמן ממושך מצד שני.
בבית כשיש חיבור קבוע והמתח לא בעיה נעשה שימוש ברשתות WIFI לחיבור מחשבים. לעומת זאת בציוד נייד מכתיבים המתח והזרם את הבחירה בשיטת הקישור והשימוש .
כך שוב בדרך האנלוגיה כפי שלא נבנה כביש של 12 מסלולים לצורך כניסה לחניה , הרי שכן נבנה כביש כזה בין ערים.
כמו שיש סוגי כבישים שונים למכוניות יש סוגי "כבישים שונים לחיבורי מחשבים והעברת מידע" כך יש אינפרא אדום שהוא כמו שביל גישה לחניה לבית.
בחיבור מסוג שן כחולה נשתמש לחיבור שיש בו תעבורה רבה יותר כמו למשל כביש פנים שכונתי.
ובחיבור חזק ומהיר מסוג WIFI נשתמש להקמת רשתות וגישה אליהן כמו שוב באותה דוגמה כשיש רצון לחבר בין ערים באמצעות אוטוסטרדות.
מאחר ומדובר בחיבור אלחוטי למכשירים ניידים שצריכים מתח וחשמל להפעלה עצמית אין לנו עודפים לשחרר לסוגי החיבורים השונים ולכן תמיד נשתמש ביכולת המתאימה לצורך
כך בבית הצנרת למים תהיה בקוטר קטן יותר מזו ברחוב וזו ברחוב תהיה בקוטר קטן יותר מזו שבין ערים וכיוב'.

 07-03-04 / 22:35  עודכן ,  18-02-04 / 00:44  נוצר ע"י עמית ארקש בתאריך 
 טכנולוגית Wi-Fi - הקודםהבא - טכנולוגיית Blue Tooth 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
חיפוש  |  לא פועל
משלנו  |  לא פועל
גולשים מקוונים: 2